Õlle lugu

Õlu on üks maailma vanemaid ja populaarsemaid jooke, mida on pruulitud enam kui 12 000 aastat. Veest, humalast, linnastest ning pärmist valmistatud jook on pakkunud inimkonnale nii rõõmu ja kosutust, janukustutust, maitsenaudingut kui ka inspiratsiooni. Õllest on kirjutatud laule, luuletusi, vanarahva tarkusi ja legende. Ajalooürikud teavad rääkida, et õlles on makstud isegi palka.

Õlle lugu hargneb lahti ajatunnelis, mis viib külastaja põnevale rännakule inimkonna arengus. Kõrvutades mineviku pöördelisi sündmusi õlle ajalooga, saab näha ja kogeda õlle muutumist ajas – kuulata muistsete sumerite õllehümni, arvata vanaaja õlle veidraid koostisosi, mõtiskleda õlle kasulikkuse üle ja avastada pakendamise meistriklassi.

Õlletööstuse ja tootmisseadmete ajalugu

Õllemaailmas saab põhjalikult vaadelda õlle igat koostisosa ning jälgida samm-sammult õlle valmistamise protsessi algusest lõpuni. Eksponaadid räägivad põhjalikult lahti õlletootmise arengu koduõlle valmistamistest tänapäevase õlletööstuseni välja. Õllemaailmast leiab haruldasi tootmisseadmeid, mis on tehases olnud selle aegade algusest. Õllemaailma süda on ajalooline Tartu linnasetorn. Euroopa üks unikaalsemaid ja tänapäevani säilinud hoone on ise vaatamisväärsus ning monument õlle tööstuslikule tootmisele. Põnevat avastamist, lugusid ja legende on Õllemaailmas terve õlleblogi jagu!

Linnasekasvatus

Ajaloolises tööstushoones saab erilist tähelepanu õlle üks olulisem koostisosa – linnased. Aastast 1898 pärinevad linnasetrumlid jutustavad linnaste valmistamise teadusest: oder sorteeritakse, pestakse, leotatakse, idandatakse, kuivatatakse, puhastatakse ning alles siis saab sellest õlle koostisosa. Linnasekasvatuse ekspositsioonialal on vaatamiseks ja maitsmiseks välja pandud eri tüüpi ja röstimisastmega linnased.

A. Le Coqi lugu

Õllemaailmas rullub kiht kihi haaval lahti Eesti vanima joogitootja A. Le Coqi üle 200-aastane kujunemistee. Albert Le Coqi 1807. aastal rajatud ettevõtte lugu kätkeb endas rännakut Preisimaalt Londonisse ja Londonist Tartusse. Paari sajandi sisse jäävad uskumatud lood ühe perekonna ambitsioonidest ja soovidest edendada õllekultuuri ning turustada inglisepärast stout’i terves Vene impeeriumis. See on lugu sihikindlusest, heast müügioskusest ja töökusest, mis päädis ihaldatud tiitliga – 1912. aastal krooniti A. Le Coq Vene keisrikoja ametlikuks õukonnavarustajaks ja Tartus pruulitud Imperial Extra Double Stouti hakati müüma kogu Vene impeeriumis. Haaravalt esitatud jutustus annab külastajale ülevaate A. Le Coqi murrangulistest aastatest, tõusudest ja mõõnadest ning ettevõtte arengust tänapäeva moodsaimaks joogitööstuseks.

Maailma vanim õlu

Salapära ja müstikat pakub tuba maailma ühe vanema säilinud õllega. Ruumi kesksel kohal on enam kui 150 aastat tagasi toodetud, merehuku üle elanud ja praeguseni säilinud pudel A. Le Coq Imperial Extra Double Stouti. 1869. aastal Londonist Vene tsaaririigi poole teele pandud tummine jook läbis uskumatu teekonna, enne kui jõudis Õllemaailma. See lugu on avastamist väärt!

Elamus ja degusteerimine

Õllemuuseumi pubis saab toosti öelda 16 keeles ja tutvuda õlletüüpide mitmekesise maailmaga. Hele õlu, tume õlu, kange õlu, punane õlu, filtreerimata õlu, kriek, stout, bitter, bock – igal õllel on õllepuul oma koht.

Ja loomulikult lõpeb Õllemuuseumi kogemus kosutava õllega, mida saab nautida külastuse lõpus kas muuseumis või kingipoe baaris. Muuseumi nooremad külastajad saavad nautida legendaarset Traditsioonilist Limonaadi.

…ja palju muud põnevat. Ootame Sind Õllemaailma!